چهارشنبه 26 خرداد 1400

Fa En
تاریخ : چهارشنبه 5 آذر 1399
کد 198

ترحیم نت

برگزاری مجالس ترحیم واقعی در دنیای مجازی

صدای بلند گریه‌اش دل سنگ را هم آب می‌کند. دائم سر به چپ و راست می‌چرخاند و نام بابا را بلند صدا می‌زند. اشک‌های بی‌اختیارش از زیر ماسکی که به صورت زده است، به زیر چانه‌اش می‌ریزد؛ نه آغوشی برای سر گذاشتن و فریاد زدن دارد، نه می‌تواند مویه‌کنان دستانش را به خاک آرامستان بکوبد و ضجه کند و نه معدود همراهانی که او را برای وداع بابا همراهی کرده‌اند، می‌توانند دستانش را بگیرند.
او حتی نمی‌تواند با دستکش‌هایی که به دست کرده است، اشک‌ها را از روی صورتش کنار بزند. بابا را می‌برند برای خاک‌سپاری و فریاد‌های او برای اجازه ورود فایده‌ای ندارد: «محدودیت داریم.» او حتی نمی‌تواند در آخرین لحظات وداع، روی بابا را ببیند. تازه، پدر را که به امانت خاک بسپارند، باید خود نیز منتظر جواب تست بمانند. از مراسم ختم هم خبری نیست...

خدمات ترحیم، متناسب با ایام کرونا
چند ماهی است که ویروس وحشتناک کرونا خواب راحت را از چشمان جهان ربوده، تمام زوایای زندگی بشر تحت تأثیر قرار گرفته و در این بازار آشفته کرونایی، بیشترین آسیب را کسانی می‌بینند که عزیزشان را از دست می‌دهند، فرقی ندارد کرونا باعث شده تا دیگر در میان ما نباشد یا دلیل دیگری داشته است.
بدترین چیزی که کرونا باعث آن بوده، این است که حتی نمی‌توان مراسمی برای تازه درگذشته گرفت که کمی از غم غربت این لحظه‌ها بکاهد.
کرونا که آمد، مثل خیلی از مناسبات دیگر، سازوکار سوگواری‌ها هم تغییر کرد. مانده‌ایم با بغض‌های فروخورده‌ای که چه زمانی «بترکد» و باز شود، خدا می‌داند.

فاتحه مجازی
چند ماهی است که مجازی گردی به واسطه‌ی دوران قرنطینه رشد زیادی پیدا کرده است، به این دلیل همه چیز را به صورت مجازی تجربه کردیم: کلاس‌های مجازی مدارس و دانشگاه ها، مداحی مجازی، گپ و گفت های خبری مجازی و مورد جالبی که به تازگی توسط موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز رونمایی شده است، برگزاری مجالس ترحیم مجازی برای متوفیان است که به جرأت می‌توان گفت یکی از حرکت‌های مورد نیاز بوده است.
با اپلکیشن ترحیم نت می‌توان برای چند لحظه هم که شده در کنار دوست یا اقوام بود و تسلای خاطر بازماندگان شد.
در مراسم ترحیم مجازی، امکان حضور پیدا کردن در مراسم اختصاصی تازه در گذشته طبق ساعتی که اعلام می‌شود وجود دارد. مراسمی که تفاوتش با مراسم ماقبل کرونا در نبود آدرس مسجد و امکان حضور راحت تر و امن تر می باشد.
شاید مراسم ترحیم مجازی، هیچ وقت جای مراسم حقیقی ترحیم را نگیرد! شاید هیچ وقت پیام‌هایی که برای عرض تسلیت ارسال می‌شود جای یک لحظه در آغوش گرفتن دوست و تسلا دادن را نگیرد! اما در این شرایطی که به وجود آمده است و فاصله گذاری اجتماعی که سبب فاصله گیری های شاید چند صد کیلومتری هم شده است، مراسم ترحیم مجازی بهترین راهی است که می‌تواند اندکی به دل بازماندگان تازه سفر کرده التیام بدهد.
آدرس :
tarhimapp.ir

 

تبریز شهر بدون گدا

تبریز شهر بدون گدا
رد پای قاچاق انسان در بین متکدیان ب ...

به گزارش نصر، "محمد صادق نائبی"، در گفتگو با خبرنگ ...

گدایان وارداتی
گدایان پاکستانی در شهر بدون گدا

نصر: معاون موسسه حمایت از مستمندان تبریز گفت: ۲۶ پ ...

متکدیان حرفه ای
تنها 60 نفر از یک هزار و 559 متکدی ...

نصر: مدیرعامل موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز ...

  موسسه در رسانه ها

  پایگاه خبری عصر تبریز
  راه اندازی سامانه اینترنتی رایگان ت ...

  مدیر عامل موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز گفت: ...

  بازدید
  بازدید رئیس مرکز پژوهش های شورای اس ...

  صبح امروز 29 آذر ماه 1399 دکتر محمد باقر بهشتی؛ رئ ...

  شهر بدون گدا
  هجوم یولچی ها به تبریز و ظهور گدایا ...

  گمان می‌کردم سال‌هاست از تبریز رخت بربسته‌اند اما ...