چهارشنبه 9 بهمن 1398

Fa En
تاریخ : پنجشنبه 25 شهريور 1395
کد 156

هر که من مولاي اويم ، اين علي ع مولاي اوست

جام جم آنلاين: سال 10 هجرت پیامبر اکرم ص پس از انجام مراسم حج راه مدینه را در پیش گرفت. چون کاروان به منطقه خشکی به نام «غدیر خم» رسید ، پیک وحی فرود آمد و فرمان توقف داد. پیامبر هم فرمان داد همه بازایستند تا بازماندگان برسند.
جام جم آنلاين: سال 10 هجرت پیامبر اکرم ص پس از انجام مراسم حج  راه مدینه را در پیش گرفت. چون کاروان  به منطقه خشکی به نام «غدیر خم» رسید ، پیک وحی فرود آمد و فرمان توقف داد. پیامبر هم فرمان داد همه بازایستند تا بازماندگان برسند.

کاروانیان از آن توقف به ظاهر بی موقع در آن صحرای بی آب آن هم زیر حرارت آفتاب نیمروز گرم در شگفت بودند و با خود می گفتند: فرمان مهمی از سوی خدا رسیده و به پیامبر ماموریت داده شده که در این وضع نامساعد از حرکت بازایستد. فرمان خدا به رسول اکرم ص این بود که : ای پیامبر ، آنچه را از پروردگارت بر تو نازل شده به مردم ابلاغ کن و اگر نرسانی رسالت خدا را به جای نیاورده ای و خداوند تو را از گزند مردم حفظ می کند. (مائده : 67)

ندای موذن

در آن هنگام بانگ اذان سراسر بیابان را فرا گرفت و ندای موذن بلند شد. پیامبرص نماز ظهر را با آن اجتماع بزرگ بجا آورد و سپس بر فراز منبری که از جهاز شتران فراهم آمده بود ، قرار گرفت و با صدای بلند خطبه ای ایراد کرد و در بخشی از آن فرمود: من در میان شما 2 چیز گرانبها به یادگار می گذارم ، چگونه با آن معامله خواهید کرد؛ ناشناسی پرسید: مقصود از آن دو چیز گرانبها چیست؛ پیامبرص فرمود: ثقل اکبر کتاب خداست... و ثقل اصغر عترت و اهل بیت من است... هان ای مردم ، بر کتاب خدا و عترت من پیشی نگیرید و از آن دو عقب نمانید تا نابود نشوید. در این هنگام پیامبرص دست علی ع را گرفت و بالا برد تا جایی که سپیدی زیر بغل او بر همه نمایان شد و آن گاه پرسید: هان ای مردم ، سزاوارترین فرد بر مومنان از خود آنان کیست؛ یاران پاسخ گفتند: خداوند و پیامبر او بهتر می دانند. پیامبرص ادامه داد: خداوند مولای من و من مولای مومنان هستم و بر آنها از خودشان سزاوارترم . هان ای مردم «هر کس که من مولا و رهبر او هستم ، علی ع هم مولا و رهبر اوست». رسول اکرم جمله اخیر را 3 بار (و به نقل احمد بن حنبل در مسند: 4 بار) تکرار فرمود و سپس چنین ادامه داد: پروردگارا ، دوست بدار کسی را که علی ع را دوست بدارد و دشمن بدار کسی را که علی را دشمن بدارد. خدایا ، یاران علی را یاری کن و دشمنان او را خوار و ذلیل ساز. پروردگارا ، علی ع را محور حق قرار ده سپس اضافه کرد که : لازم است حاضران به غایبان خبر دهند و دیگران را از این امر آگاه سازند.

مژده جبرئیل به پیامبر ص

هنوز اجتماع عظیم به حال خود باقی بود که جبرئیل نازل شد و به پیامبر مژده داد که امروز [روز غدیر] خدا دین خود را کامل کرد و نعمت خویش را بر مومنان تمام ساخت . (مائده : 3) سپس پیامبر فرود آمد و اصحاب ایشان گروه گروه به علی ع تبریک گفتند و او را مولای خود و مولای هر زن و مرد مومن خواندند.

غدیر در منابع اهل سنت

در اهمیت غدیر همین بس که در کتابهای دانشمندان اهل سنت این حادثه از 110 صحابی نقل شده است. در قرن دوم (عصر تابعان) این حدیث از 89 تابعی نقل شده است و در قرنهای بعد در مجموع 360 تن از علما و دانشمندان اهل تسنن این حدیث را در آثار خود آورده اند و از جمله طبری ، مورخ بزرگ در این زمینه کتابی نگاشته و حدیث غدیر را از بیش از 70 طریق از نبی مکرم اسلام نقل کرده است . دانشمندان شیعه نیز پیرامون این واقعه کتابهای برجسته ای نوشته اند که در راس همه آنها می توان از الغدیر اثر جاودان علامه امینی یاد کرد.
 • نوشته شده
 • در پنجشنبه 25 شهريور 1395
 • ساعت 09
 • توسط مدیر سایت مستمندان
 • تعداد بازدید 1950
نظرات شما
captcha refresh

تبریز شهر بدون گدا

گدایان وارداتی
گدایان پاکستانی در شهر بدون گدا

نصر: معاون موسسه حمایت از مستمندان تبریز گفت: ۲۶ پ

متکدیان حرفه ای
تنها 60 نفر از یک هزار و 559 متکدی ...

نصر: مدیرعامل موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز

  موسسه در رسانه ها

  مصاحبه دکتر بایبوردی
  موسسه حمایت از مستمندان تبریزاعتبار ...

  مهر تبریز-احمد بایبوردی فعال فرهنگی واجتماعی؛ امرو

  روزنامه صائب تبریز
  قبل از انقلاب عده‌ای از مردم که بسی ...

  نصر: روزنامه صائب تبریز در شماره جدید خود در گزارش

  روزنامه ایران
  رفع معضل متكديان به روش تبريزي ها

  «سيروس نائبي توتونچي»، مديرعامل موسسه حمايت از مست